entr

Hüseyin Özbuğday

“Tek başına başarı mutluluk getirmez. “ben” değil, “biz” olmalıyız.”

50 yılı aşkın süredir ziraatla uğraşan Özbuğday ailesi 4 nesildir tarla bitkileri üretimi yapmaktadır. Bugün Türkiye pamuk tohumu pazarının lideri olan ve ülkemizde ilk yerli sertifikalı pamuk tohumu üreticisi olan firmanın kurucusu Hüseyin Özbuğday iş hayatına, “Somuncu”  Ali Ağa adıyla bilenen babasının yanında başlamış ve soyadı kanunuyla birlikte “Özbuğday” soy ismini almıştır.

İlkokulu çağlarından itibaren yaz tatillerinde babasının zahire pazarındaki dükkânında çalışmaya başlamış ve bugün iş hayatına yön veren temel prensiplerini ve ticaret ahlakını burada edinmiştir.

1960’lı yıllarda o dönemde Hatay'da ilkler arasında yer alan Yıldız Çırçır ve Prese Fabrikası'nın (bugünkü Koton Fabrikası) kurucu ortaklarından olarak başladığı iş hayatına daha sonraki yıllarda çırçır ve prese fabrikasıyla devam etti. Bunu 70’li yıllarda kurulan un fabrikası, 90’larda ise bugünkü aile şirketinin kuruluşu takip etti. 1976-1982 yılları arasındaki 7 yıl aralıksız vergi rekortmenliğinin yanısıra birçok mesleki başarı ödülleri bulunmaktadır.

Hüseyin Özbuğday'dan:

"Ticaret hayatımda benim için söz senetten daha değerlidir.” Kime ne söylediysem ne söz verdiysem mutlaka o sözü tutarım. İş hayatımdaki en önemli prensiplerimden biri budur. Ticarette kazanmak kadar kaybetmek de vardır. Söz ağzımdan çıktığı için zarar ettiğim çok olmuştur.