entr

Kurumsal

Birleşmiş Milletler, 2030 yılına kadar küresel temiz su ihtiyacının yüzde otuz ve enerji ihtiyacının yüzde elli daha fazla olacağını tahmin etmektedir.Ancak daha da önemlisi, 2050 yılına kadar olan süreçte küresel gıda talebini yüzde yetmiş artması beklenmektedir.Artan gıda ve enerji tüketimini karşılamaya yönelik daha fazla tarım için daha fazla temiz su, gübre , enerji tüketimi sonucu yorulan , çoraklaşan topraklar; bir de küresel iklim değişikliğine bağlı kuraklık ve yüksek sıcaklık stresi ile üreticilere meydan okumaktadır. 

İşte bu çerçeve ülkemizde ve tüm dünyada daha iyisini sunma yarışındaki tohumcular bu meydan okumaya üreticiler ile birlikte karşılık vermek zorundadırlar.Bu amaçla üzerinde çok daha fazla özelliği bir arada taşıyan, çoklu kalite unsurlarına sahip yeni çeşitler ıslah etme ve bunları bir an önce üreticilere ve tüketicilere sunma yarışı tohum firmaları içinde en önemli motivasyon olmaktadır. 

 

Doğal olarak “Kalite” durağan bir kavram olmayıp,dinamik bir kavramdır! İnsanların beklentileri her karşılandığında yükselme eğilimi gösterir.Kısa bir süre önce “kaliteli” olarak nitelendirilen bir ürün,bugün “sıradan”,yarın ise “kabul edilemez” olarak nitelendirilebilir.Dolayısı ile kaliteli ürün ve hizmet sunabilmek için her zaman kendini aşabilme yeteneğinde olmak gerekir. 

Özbuğday Grup olarak gelişen dünya ve küresel ekonomik şartlarla artık olaya bir yandan da sanayici penceresinden bakmakta son kullanıcının ihtiyacına göre ürün geliştirmeye önem vermekteyiz. Bu şekilde üreticilerimize hem yeni teknolojiler, hem de ilave katma değerler sağlama gayretindeyiz. Türk ve dünya tarımına sağlanacak en küçük yeniliğin dahi çok yönlü ve geniş faydalar sağlayacağına inanmakta ve tüm ekip arkadaşlarımızla bu hedefe doğru emin adımlarla ilerlemekteyiz. 

İşte bu anlayışla, AR&GE’mizden çıkan yepyeni ve çok güçlü pamuk, mısır, buğday ve soya çeşitlerimizin yurt içi ve yurt dışında ürünlerimizi kullanan tüm üreticilerimize bereketli, kazançlı yeni sezonlar getirmesini diliyoruz.

Ali Özbuğday 

Yön. Kur.Bşk.